Kelionė į Londoną tai galimybė nuskristi į vieną didžiausių pasaulio megapolių. Smagu tai, kad nors pats miestas milžiniškas, tačiau jo, skirtingai nei kitų didmiesčių, nesubjaurojo karai ir nesulaikomos statybos.
Londonas didžiausias Anglijos miestas ir tuo pačiu Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės sostinė ir vienas didžiausių Europos miestų bei svarbiausias kontinento prekybos bei transporto mazgas. Anglijoje, kaip kartais šnekamojoje kalboje vadinama Jungtinė karalystė, tai didžiausias pramonės miestas.
Nors Londonas stovi ant Temzės kranto ir nuo upės žiočių jį skiria 64 kilometrai, tai taip pat svarbus prekybinis uostas. Į Londono oro uostus skraido beveik visos pasaulio tarptautinių skrydžių avia bendrovės. Dėl skrydžių į Didžiosios Britanijos sostinę konkuruoja ir „Wizz air” bei „Ryanair”. Kelionės iš Lietuvos į čia populiarumu varu ar nusileidžia poilsinėms kelionėms į Turkiją ir Egiptą.
Londone, kurio istorija mena romėnus ir užkariautojų normanų gentis, šiandien gyvena daugiau kaip 8 miljonai žmonių, dauguma iš kurių kasdien iš priemiesčių keliauja į darbą centre arba pramoniniuose rajonuose. Dar ne taip seniai šis miestas buvo galingiausios pasaulio imperijos sostinė. Šios imperijos palikimas – praktiškai bet kuriame pasaulio kampelyje suprantama anglų kalba.
Miesto dydis įspūdingas. Jo plotas 1560 kvadratiniai kilometrai.
Šiandien Jungtinę karalystę, kurios sostinė Londonas, sudaro šios pagrindinės teritorijos: Anglijos, Škotijos, Velso ir Šiaurės Airijos provincijos bei keletas smulkesnių regionų, kurie yra ne pačiose salose, bet išsimėtę po visą pasaulį.
Dėl to Londono regionas pagal gyventojų tankumą rekordininkas visose Didžiosios Britanijos salose. Jei pačiame centre Sity nuolat gyvena ne daugiau, kaip 10 tūkstančių žmonių, prie kurių darbo dienomis prisijungia šimtai tūkstančių biurų darbuotojų, tai Didžiajame Londone jau įsikūrę 8 milijonai žmonių, kartu su priemiesčiais gyventojų priskaičiuojama jau 11 milijonų, o visame Pietryčių regione, kuriame dominuoja Londonas, nuolatinių gyventojų jau 11 milijonų. Didijį Londoną gyventojų tankumu lenkia tik Prancūzijos sostinė Paryžius, kuriame įsikūrę 12 milijonų žmonių.
Ne visi Londone gyvenantys žmonės grynakraujai anglai, galintys savo geneologiniuose medžiuose rasti keliolika salose gyvenusių protėvių kartų. Šalies ekonomika viena stipriausių pasaulyje ir kaip masalas traukia geresnio gyvenimo ieškančius žmones iš Europos ir Azijos. Nors čia gausu ir lietuvių, tačiau didžiausia emigrantų bendruomenė – airių. Sakoma, kad mieste skamba 300 kalbų. Londonas suskirstytas į 32 administracinius rajonus.
Judėjimas po Londoną
Visuomeninio Londono transporto bilietą galima įsigyti spcialiose bilietų kasose. Šio būdo nepatogumas tas, kad kasos dirba tik tam tikromis valandomis. Kas kita bilietų automatai, kuriuose sumokėti už kelionę galima bet kuriuo paros metu. Kai kurie, senesnio modelio, aparatai priima monetas ir parduoda bilietus ne visoms transport rūšims. Kiti, (paprasčiausias būdas juos atskirti – modernus skystųjų kristalų ekranas) priima monetas, banknotus ir kreditines ir debetines mokėjimo korteles. Juose jau galima tikėtis grąžos. Pačiuose moderniausiuose aparatuose už kelionę mokėti galima tik bankinėmis kortelėmis.
Turistai ir keliautojai, kuriems nereikia važiuoti piko metu, bet kurioje metro stotyje gali įsigyti vienkartinį metro bilietą visai dienai (day travelcard). Jo kaina 5,50. Su šiuo bilietu galima be apribojimų keliauti metro po visą Londoną nuo 9 val. 30 min. iki vakaro. Tai vienas pigiausių būdų keliauti po miestą, nes kai kuriuose metro maršrutuose viena kelionė gali kainuo 5 svarus. Pigiau bus, jei bilietus iš karto pirksite kelioms dienoms.
Rizikuoti ir mėginti prasmukti “zuikiu” neverta. Bauda už kelionę be bilieto nuo 25 iki 50 svarų.
Kaip po skrydžio iš oro uosto atvažiuoti į miestą aprašyta skyrelyje “Pigūs skrydžiai į Londoną”.
Pramogos Londone
Prieš traukdami smagintis atminkite, kad Anglijoje galioja keistas įstatymas – dauguma įstaigų, kuriose parduodamas alkoholis, dirba tik iki 11 valandos vakaro. Po šio termino veikia tik keletas perpildytų barų, tačiau gėrimai ten ženkliai brangesni nei bet kur kitur. Todėl vietiniai stengiasi negaišti laiko ir vakaro pramogas pradeda gan anksti, o vidurnakčiui dar neišmušus jau sunkiai laikosi ant kojų.
Diskotekos ir naktiniai klubai veikia iki vėlyvos nakties. Įėjimas į juos ne visada mokamas. Pavyzdžiui, iki 20 val. lankytojai į vidų leidžiami veltui, po 20 valandos bilietas kainuoja 5 svarus, po 21 valandos jau 10 svarų.
Norintiems kultūringesnių pramogų negu sėdejimas prie stalo su alaus bokalu rankose, galime pasiūlyti aplankyti miuziklus. Londone galima pažiūrėti jau klasika tapusius The Cats, Phantom of the Opera ir kitus pastatytumus. Jei planuojate tokią pramogą, bilietų pradėkite ieškoti bent prieš savaitę ir, jei kelionės grafikas leidžia, į miuziklą eikite darbo dieną. Bilietas į spektalį kainuoja nuo 13 iki 50 svarų.
Naktinis gyvenimas
Intensyviausias Londono naktinis gyvenimas vyksta Socho kvartale, tačiau ten siūlytume elgtis padoriai ir labai nesisklaidyti. Prieš eidami į barą pasidomėkite, kokia publika ten lankosi. Socho daug pasilinksminio vietų, kuriose renkasi arba seksualinės mažumos, arba restoranai skirti sekso nuotykių ieškotojams. Pirmuosiuose gali būti nejauku, antruosiuose sąskaitos už valgį ir gėrimus gali šokiruoti.
Jei norite ramiau praleisti vakarą, važiuokite toliau nuo centro. Backer Street (ten pat, kur yra Šerloko Holmso muziejus) veikia daugybė įdomių klubų. Pavyzdžiui, jei jūs Bitlų gerbėjas, sukite į Abbey road, 3. Ten vis dar veikia garso įrašų studija ir rasite tą pačią požeminę perėją, kurioje pirmajo albumo viršeliui fotografavosi puikioji ketveriukė.
Klimatas
Klimatas gana švelnus – jo negalima net lyginti su „smetoniškomis“ lietuviškomis žiemomis. Jūros artumas jaučiamas, kaip ir nuolatiniai lietūs. Vidutinė metinė temperatūra Didžiojoje Britanijoje nuo 8 iki 11 laipsnių C. Sausio mėnesį šaltis kaulų nelaužo – temperatūra svyruoja apie 3,5 C šiaurinėje šalies dalyje iki 7 C pietvakariuose. Iš kitos pusės, vidurvasarį irgi retai kada tenka braukti praktaitą. Liepą valstybės šiaurėje buna apie 12 C, pietryčiuose maloniau – šilumos vidurkis 17 C.
Londono žemėlapis
Šis interaktyvus žemėlapis jums leis nesunkiai susidėlioti transporto maršrutą po miestą, ar suplanuoti, kaip tiesiausiu keliu nuvažiuoti iš oro uosto iki viešbučio, hostelio ar draugų namų.
Je keliaujate į Londoną, jums gali būti naudinga:
3 Responses to “Kelionė į Londoną – viskas apie miestą”
Man patinka Londonas. Nors zmoniu minios, bet jausmas vaikstant po miesta kitoks nei klajojant po Paryziu ar Amsterdama. Gyventi nenoreciau, per didelis, Bet retkarciais atskristi ir pakaifuoti nuo tikro megapolio verta.
Nejauku dabar ten po riausiu 🙂 🙂 Atmosfera nebe ta 🙂
Viskas bus gerai. Surinks sukes, is draudimo pasiims pinigelius ir atstatys Londona. Sugrys ir atmosfera. Tik gal pasalpu dagiau taip i kaire ir desine nedalins. Nors ka gali zinoti…